Casa – locul cel mai drag de pe pământ
16:28, marți, 8 decembrie, 2020 | Cuvinte-cheie: căminul familial, casa este limanul sufletului, casa familiala, casa locul cel mai drag de pe pamant, casa parinteasca, casa sa fie plina de dragoste, casa sa fie plina de fericire, familia, mangaiere in necazuri, Sf. Alexandra imparateasa Rusiei, toate incercarile si necazurile, toate necazurile

Casa, oricât ar fi ea de modestă, de mică, pentru un membru iubitor al familiei, trebuie să fie locul cel mai drag de pe pământ.
Ea trebuie să fie plină de o asemenea dragoste, de o asemenea fericire, că pe orice meleaguri ar umbla apoi omul, oricâţi ani ar trece, inima tot acasă îl va trage. În toate încercările şi necazurile, casa este limanul sufletului.
Sfânta Muceniță Alexandra, Cum să educăm ortodox copilul, Editura Sophia, București, 2011, p. 143



Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Duminica a XXVII-a după Cincizecime, la Catedrala mitropolitană din Chișinău
ÎPS Mitropolit Vladimir a adresat Episcopului Filaret de Căpriana, mesaj de felicitare cu ocazia prăznuirii ocrotitorului ceresc
Prăznuirea Sfântul Apostol Andrei, la Mănăstirea „Sfintele Femei Mironosițe Marta și Maria” Hagimus
La Chișinău a avut loc prima seară duhovnicească din Postul Nașterii Domnului
Duminica a XXVI-a după Cincizecime si Sf. M. Mc. Ecaterina, la Catedrala mitropolitană din Chișinău
Liturghie arhierească în parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe” din s. Ceadîr, r. Leova
Sfânta Liturghie în ziua prăznuirii Intrării în Biserică a Maicii Domnului, la Catedrala mitropolitană din Chișinău