La Soroca au avut loc activități dedicate Sfântului Ștefan cel Mare
15:19, sâmbătă, 2 iulie, 2022 |

În fiecare an, la data de 2 iulie, la Soroca se desfășoară activități dedicate Sfântului Ștefan cel Mare, organizate de către Vicariatul de Soroca și Consiliul raional Soroca. În acest an consemnăm 518 ani din ziua trecerii la cele cerești a Marelui Domnitor.
Astfel, în dimineața zilei, Episcopul Ioan al Sorocii împreună cu un sobor de preoți s-au adunat în preajma Cetății Soroca, săvârșind slujba Acatistului Sfântului. Apoi, PS Ioan a adresat mesaj de felicitare celor prezenți, elogiind personalitatea Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare.
A urmat spectacolul omagial, dedicat Binecredinciosului Voievod.
După încheierea programului cultural-artistic, clerul, autoritățile raionale și municipale, dar și creștinii prezenți s-au deplasat la monumentul Sfântului Ștefan cel Mare din Piața Libertății a municipiului Soroca, unde a avut loc depuneri de flori.
La data de 15 iulie, ziua prăznuirii Binecredinciosului Voievod, în parohiile sorocene, se săvârșește slujbă praznicală, urmată de manifestații culturale.
Sursa: https://ioanmosnegutu.info/






































Liturghie arhierească la hramul de iarnă al Mănăstirii Țigănești
Liturghie arhierească la hramul parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din Răspopeni, r. Șoldănești
ÎPS Mitropolit Vladimir a adresat un mesaj de felicitare Episcopului Nicolae, cu prilejul zilei onomastice
ÎPS Mitropolit Vladimir a adresat un mesaj de felicitare ÎPS Arhiepiscop Sava, cu prilejul zilei onomastice
Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Duminica a XXVII-a după Cincizecime, la Catedrala mitropolitană din Chișinău
ÎPS Mitropolit Vladimir a adresat Episcopului Filaret de Căpriana, un mesaj de felicitare cu ocazia prăznuirii ocrotitorului ceresc
Prăznuirea Sfântul Apostol Andrei, la Mănăstirea „Sfintele Femei Mironosițe Marta și Maria” Hagimus